• BAMBAŞKA BİR KONYA KONYA'DAKİ ARKEOLOJİK İZLER  

   

  Tur Takvimi Çok Yakında Duyurulacaktır

  525.00 TL


   
  9000 senelik bir Neolitik yerleşim olan Çatalhöyük’te, yaklaşık 8 bin kadar insan bir araya gelmiş ve zamanı için oldukça karmaşık bir yerleşim birimi oluşturmuşlardır. Bu yerleşim 1960’larda ilk bulunduğu yıllardan beri birçok soruya ve yoruma maruz kalmıştır. Bulunduğu zamanlarda, konumu ve muhteşem sanat unsurlarıyla bezenmiş olması dolayısıyla da büyük yankı uyandırmıştır. Bugün Çatalhöyük yerleşimine yakın, daha erken döneme tarihlenen diğer Neolitik yerleşimleri, Orta Anadolu’nun Yakındoğu arkeolojisinin zengin bir parçası olduğunu göstermiştir. Unesco’nun çok kısa bir zaman önce dünya kültür mirası listesine kattığı bu eşsiz arkeolojik alanı hep birlikte keşfediyoruz.


  Guzergah

  1. Gün 11 Mayıs 2013, Cumartesi
  Mevlana Müzesi / Eşrefoğlu Camii / Fasıllar Kaya Anıtı / Eflatun Pınarı


  Sabah saatlerinde Konya Havalimanı’nda buluştuktan sonra aracımıza binip Mevlana Müzesi’ne gidiyoruz. Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı'nın yeri, Selçuklu Sarayı'nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna'nın babası Sultânü'l-Ulemâ Bâhaeddin Veled'e hediye edilmiştir. Sultânü'l-Ulemâ 12 Ocak 1231 tarihinde vefat edince türbedeki bugünkü yerine defnedilmiştir. Bu defin gül bahçesine yapılan ilk defindir. Sultânü'l-Ulemâ'nın ölümünden sonra kendisini sevenler Mevlâna'ya müracat ederek babasının mezarının üzerine bir türbe yaptırmak istediklerini söylemişlerse de Mevlâna "Gök kubbeden daha iyi türbe mi olur" diyerek bu isteği reddetmiştir. Ancak kendisi 17 Aralık 1273 yılında vefat edince Mevlâna'nın oğlu Sultan Veled Mevlâna'nın mezarı üzerine türbe yaptırmak isteyenlerin isteklerini kabul etmiştir. Mevlana Müzesi’ndeki gezimizin ardından Anadolu’daki en görkemli ve güzel camilerden biri olan Eşrefoğlu Cami’ne gidiyoruz. Cami, 1300 yılında Eşrefoğlu Beyliğinin kurucusu Seyfeddin Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır. Çini mozaik mihrap ve kündekari tekniğinde yapılmış minber caminin önemli süsleme unsurlardır. Camiyi, özel ve eşsiz kılan özelliği ise büyük ölçüde özgün olan ahşap aksamı ve bu yüzeylerin üzerinde örneklerinin en başarılısı ve gösterişlisi olan kalem işleridir.

  Öğle yemeğinin ardından Dünya'nın en büyük kaya anıtlarından biri olan Fasıllar kaya anıtına doğru yola çıkıyoruz. Hitit Dönemi eser yaklaşık olarak 70 ton ağırlığında dev bir kayanın 20 m2'lik bir yüzüne oyulmuş olan üst üste iki Tanrı ile alttaki Tanrı'nın iki yanında bir çift aslan kabartmasından oluşmaktadır. Yaklaşık 3 bin 500 yıllık geçmişi bulunan Fasıllar Anıtı, Hititliler ile Mısırlılar arasında yaşanan Kadeş Savaşı'nı Hitit Kralı Muvattali'nin bakış açısı ile gözler önüne seriyor. Fasıllar anıtının ardından yakın bir noktada bulunan Lukyanus anıtı’nı görmeye gidiyoruz. Lukyanus anıtının ardından, Eflatun Pınarı’na gidiyoruz. Hititler Dönemi'nde yapılmış kutsal su anıtı, göğü taşıyan ve yerle gök arasında ilişki kuran tanrıları tasvir etmektedir. Abide, Ereğli'deki meşhur İvriz Kabartması'nı da andırır. 


  Konaklama Konya merkezdeki otelimizde.

  2. Gün                 12 Mayıs 2013, Pazar
  Konya Arkeoloji Müzesi / Çatalhöyük / İvriz Kaya Anıtı / Meke Gölü, Şehir Turu


  Kahvaltımızın ardından Konya Arkeoloji Müzesi’ne gidiyoruz. Müzede, Neolitik Çağdan başlayarak Anadolu Uygarlıklarına dair birçok özel eseri hep birlikte gezeceğiz. Müzede, özellikle, Roma dönemine tarihlenen Herakles Lahdi’ni inceleyeceğiz. Buradaki gezimizin ardından, Neolitik Anadolu kültürünün oluşmasını sağlayan ve yerleşik yaşamın önemli izlerini bulduğumuz, UNESCO kültür Mirası olarak kabul edilen Çatalhöyük’e gidiyoruz. Çatalhöyük, Neolitik kültürün oluşmasını sağlayan dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biridir. Dünyada neolitik devrim denilen yerleşik yaşama geçişin başladığı ilk yerlerden birisi olan Çatalhöyük’ün, geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanıyor. Kent, eski evlerin terk edilip doldurulması ve üzerlerine yeni evler inşa edilmesiyle birçok kez yeniden kurulmak suretiyle M.Ö. 7400-6000 yıllarında yerleşim görmüştür.

  Unesco’nun Türkiye’den dünya kültür mirasına kabul ettiği 11 mirasımızdan biri olan Çatalhöyük’ü arkamızda bırakarak, bambaşka bir Konya turumuza Hititler ile devam ediyoruz. Geç Hitit dönemine ait olan İvriz Kaya Anıtı’na doğru yola çıkıyoruz. Aramileşmiş, Geç Hitit dönemine ait en önemli sanat eserlerinden biri olan anıtın, Kral Varpalavas tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir.   Günün ikinci bölümünde ise, “Dünyanın Nazar Boncuğu” olarak adlandırılan Meke Gölü’ne gidiyoruz. Dünyada benzeri olmayan zeminde çift patlama ile oluşmuş krater gölü ne yazık ki, son yıllarda Konya havzasındaki yeraltı sularının bilinçsiz tüketimi yüzünden yaz aylarında tamamen kurumaktadır. Bu eşsiz güzelliği görerek fotoğraflama imkânımız olacak. 

  Günün son bölümünde Konya şehir merkezine akşam yemeğini alıyoruz. Dileyenler ile kısa bir şehir turu yaparak Konya kent merkezinde bulunan Alaeddin Cami’yi ziyaret ediyoruz. Anadolu Selçuklularından kalan en büyük cami olan yapının inşaatı 1156 yılında Rükneddin Mesud döneminde başlamış ve 1221 yılında Alâeddin Keykubat döneminde bitmiş. Cami içinde Bizans ve klasik devirlere ait 41 sütun bulunuyor. Abanoz ağacından yapılan minberi ise, Anadolu Selçuklu dönemindeki ahşap işçiliğinin en iyi örneklerinden biri. Caminin mihrabının çini işleri de dikkat çekici.

  ** Bu tur, Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin bilgi birikimi ve tecrübesiyle Aktüel Arkeoloji TRAVEL tarafından hazırlanmıştır. Turun operasyonu Antonina Turizm tarafından gerçekleştirilmektedir.
   

   

   

   

  İçerikler

   

  Fiyat:
  Çift kişilik odada kişi başı :  525 TL
  Tek kişilik oda farkı :    75 TL
  0–6 yaş çocuk fiyatı :  250 TL
  7–12 yaş çocuk fiyatı :  400 TL
   
  Fiyata dâhil olan hizmetler:
  * Konya’daki otelimizde bir gece konaklama 
  * Otelde alınacak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği
  * Gezi boyunca konforlu araç ile ulaşım.
  * Araçtaki ikramlar 
  * Otoban ve otopark ücretleri
  * Bilgi notları
   
  Fiyata dâhil olmayanlar:
  * Öğle yemekleri
  * Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri 
  * İstanbul/Konya - Konya/İstanbul uçak biletleri
   
  Uçuş bilgileri:
  Gidiş: 11 Mayıs 2013 / İstanbul Atatürk Havalimanı THY - saat: 07.05 sefer no:TK2032 İstanbul –Konya
  Dönüş: 12 Mayıs 2013 /Konya Havalimanı THY – saat:23.05 sefer no:TK2039 Konya-İstanbul
  *Farklı şehirlerden gelecek arkeoloji tutkunu misafirlerimizle Konya Havalimanında buluşacağız.
   
  Notlar:
  * Tura son kayıt tarihi 26 Nisan 2013 Cuma günüdür.
  * Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelinmesi rica olunur.
  * Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur katılım sözleşmesi” imzalanması gerekmektedir. 
  * Mücbir sebepler dışında “Tur katılım sözleşmesi”nde yer alan iptal-iade koşulları geçerlidir. 65 yaş üzeri misafirlerimizin sigorta sürprim farkı fiyata yansıtılacaktır.
  * Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir. Turumuz en az 16 yetişkin misafirin katılımı ile gerçekleşir.
  * Araçlarımızda koltuk numarası özel bir sağlık problemi olmadıkça kayıt sırasına göre verilmektedir.
  * Acentemiz zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.
   
  Aktüel Arkeoloji Travel olarak bildiğiniz kültür turları kavramının dışına çıkarak interaktif olarak tura dahil olmanızı istiyoruz. Turlarımız fikirsel tartışmalara açıktır. Bu nedenle dergimizde bulunan makalelerin okunması yararlı olacaktır.
   

  Uçak ve Visa

   

  Uçuş bilgileri:
  Gidiş: 11 Mayıs 2013 / İstanbul Atatürk Havalimanı THY - saat: 07.05 sefer no:TK2032 İstanbul –Konya
  Dönüş: 12 Mayıs 2013 /Konya Havalimanı THY – saat:23.05 sefer no:TK2039 Konya-İstanbul
  *Farklı şehirlerden gelecek arkeoloji tutkunu misafirlerimizle Konya Havalimanında buluşacağız.
   

  Oteller

  Yorumlar

  Okuma Listesi

  Sosyal Ağ

   
  AKTÜEL ARKEOLOJİ TRAVEL 0212 244 25 02, info@aktuelarkeolojitravel.com Ana Sayfa | Kurumsal | İletişim