• “Susamlı Simit’in Çıtır Kokulu Büyüsü’nden, Türk Mutfağının Sırları’na”  

   

  Tur Takvimi Çok Yakında Duyurulacaktır

  165.00 TL


   
  İSTANBUL’DA LEZZET YOLCULUĞU

  Sanat Tarihçi Atilla Tuna rehberliğinde…

  Türk Mutfağı mis kokulu bir deryadır..çeşit çeşit sebze ve etin, buram buram misk kokan baharatın aşkından doğan taze ve çıtır bir meyvedir… Tane tane hazırlanan sebzelerin soğan halkalarıyla ve bir tutam maydanoz veya fesleğenle buluştuğunda hissedilen koku, pişen aşkın ilk anlarıdır... Tencerenin içinde halvet olan tüm sebze, baharat ve diğerleri uzun uzun karıştırılıp, tencerede yavaş yavaş piştikten sonra yemek en üstün nefasete erer… Aşçının Nirvana’ya ulaştığı andır o…

  Türk Mutfağı işte böyle derin bir aşkla yoğrulur ve sofralara hazır hale gelir. Yüzyıllardır Rum, Yahudi, Arnavut, Süryani, Bulgar, Ermeni, Kafkas ve Arap mutfağından aldığı destekle Türk Mutfağı dünyanın en bilinen mutfaklarından olmuştur… Sizi lezzet ve nefaset dolu bir güne davet ediyoruz…


  Guzergah

  Günümüze Topkapı Sarayı Mutfak defterlerinde 15. yüzyılda dahi tarifi kaleme dökülen İstanbul’un gözde kahvaltı lezzetlerinden Susamlı Simit’le başlıyoruz. Tarihi Boğazkesen Taş Simit Fırını’nda Susamlı Halka’nın dillere destan hikâyesini ve yapılış tekniğini izliyor, dinliyor ve tadıyoruz. Simitlerimizi yanımızda alıp Tarihi Özkonak Pastanesi’nden temin edeceğimiz kaymaklarımızı da alarak Osmanlı döneminde olduğu gibi simit ve kaymağı beraber tadına bakıyor, sabah çaylarımızı yudumluyoruz. Üçüncü durağımız yüzyıllık bir taş fırının içinde faaliyet gösteren Antakya yemeklerini yapan Datlı Maya Restoran’dır. Antakya Ispanaklı Börek yapımını izliyor, ardından tadına bakıyoruz. Ermeni mutfağının önemli lezzetlerinden Topik’i tadıyor ve yapılış hikâyesini dinliyoruz. Sonraki durağımız Beyoğlu’nun yüz yıllık gastronomi merkezi ve Osmanlı mutfağının en önemli temsilcilerinden tarihi Hacı Baba Lokantası. Burada geleneksel yemeklerin hazırlanışındaki püf noktaları Aşcibasi Ejder Usta’dan dinliyor, yapılışını mutfağın içine girerek izliyor, ardından İslim Kebabı’nı tadıyoruz. Buradan Ağa Camii Sokağı’nda yer alan Hacı Abdullah Restoranı’na gidiyor ve bu müessesenin Osmanlı Şerbeti’nden içiyoruz. Beyoğlu Balık Pazarı’na geçerek iyi alışverişin sırlarını eski İstanbulluların iyi bildiği adreslerde tanımaya devam ediyoruz. İstanbul’un en iyi lakerdacısını, en iyi şarküterisini, en özellikli şekerlemecisini, en lezzetli taş ekmeğini pişiren fırınını tanıyor ve bilgi alıyoruz. Gezintinin ardından mezeleriyle ünlü Çiçek Pasajı Kimene Restaurant’a gidiyor ve mutfak şefinden nadir hazırlanan pratik mezeler üzerine bir tanıtım alıyor ve bu mezeleri tatma fırsatı yakalıyoruz. Bu tadım ve bir kadeh rakı ikramının ardından İstiklal Caddesi üzerinden yürüyor ve İstiklal Caddesi’nin unutulmaz simalarından Antepli Ali Usta’nın İçli Köftesi’nin tadına bakıyoruz. Turumuzun son durağı Galata’da bulunan bir lebi derya manzaralı restorana gidiyor ve İstanbul Sefarad mutfağının leziz tatlı ve tuzlu örneklerinden bir buketin tadına bakıyor ve Boğaziçi ve Tarihi yarımada manzaraları eşliğinde çay/kahvelerimizi yudumluyoruz.

   

  İçerikler

  Buluşma yeri ve saati: Tophane Tramvay Durağı Önü Saat 09.30

  Fiyata dâhil hizmetler: Uzman rehberlik, Tarihi Boğazkesen Simit Fırını’nda simit yapılışının izlenmesi, simit ikramı, Özkonak Pastanesi’nde kaymak ve çay, Datlı Restoran’da Antakya Ispanaklı Böreğin yapımının izlenmesi ve tadımı, topik ikramı, Hacı Baba Restoran’da mutfak içinde yemek yapılışının izlenmesi ve İslim Kebabı ikramı, Hacı Abdullah Restoranı’nda şerbet ikramı, lakerda ikramı, Şütte’de şarküteri ikramı, Beyoğlu Üç Yıldız Şekerlemecisi’nde reçel ikramı, Kimene Restoran’da 7 çeşit mezenin yapılışının izlenmesi ve tadımı, bir kadeh rakı ikramı, Beyoğlu Sabırtaşı’nda bir adet içli köfte tadımı, Galata’da Sefarad mutfağına ait tuzlu / tatlı ve çay / kahve ikramı.

  Önemli NOT: Lezzet turumuzun her adımı birbirinden özel birçok lezzetle donatıldı. Bu nedenle, her lezzet durağında bir sonraki lezzet durağının sizi beklediğini unutmayın .

  İptal Koşulları

  • Rezervasyonun kesinleşmesi için tur katılım bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

  • Tur tarihine 5 gün kala yapılan iptallerde, tur bedelinin %50’si iade edilir. Son 3 gün yapılan iptallerde, katılımcının hakkı saklı kalır ve herhangi bir iade yapılmaz.

  • Tur tarihine 3 günden az zaman kalan durumlarda ise herhangi bir iade yapılmaz ve geçerliliğini yitiren ödeme, katılımcıya herhangi başka bir tur için hak kazandırmaz.

  • Mücbir nedenlerden dolayı (hava, yol koşulları vs.) yapılamayan ya da eksik yapılan gezilerden Antonina Turizm sorumlu tutulamaz.

  • Günübirlik turlarımızda 07-12 yaş grubu için indirim uygulanmamaktadır.

   

   

   

   

  Uçak ve Visa

  Oteller

  Yorumlar

  Okuma Listesi

  Sosyal Ağ

   
  AKTÜEL ARKEOLOJİ TRAVEL 0212 244 25 02, info@aktuelarkeolojitravel.com Ana Sayfa | Kurumsal | İletişim