• Üst Üste Bir Kent İSTANBUL'UN YERALTI  

   

  Tur Takvimi Çok Yakında Duyurulacaktır

  125.00 TL


   
  Bir kent düşünün canlı bir organizma gibi her gün büyüyor, değişiyor ve farklılaşıyor. Bahsettiğimiz bu kent elbette İstanbul. Bir gün önce geçtiğiniz mahalleye bir yıl sonra geldiğiniz zaman ya yerinde olmuyor ya da bambaşka bir hale gelmiş oluyor. İstanbul, her ne kadar değişen ve yenilenen bir kent de olsa, yok edemediği muhteşem bir geçmişi içerisinde barındırıyor. Bu geçmiş bu defa sadece şanslılarına, meraklılarına ya da sevenlerine gösteriliyor. Konumuz İstanbul'un yok edemediği geçmişi. Bu kez kentin üstünde değil eski kentin üzerine kurulan binaların altına ineceğiz. Sarnıçlar, tüneller, mahzenler, mezarlar ve daha birçok kalıntı Bizantolog Sanat Tarihçi Doç Dr. Ferudun Özgümüş önderliğinde görülebilecek ve İstanbul bu kez farklı bir güzelliğini sunacak bize.

  İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünde Öğretim Üyesi olan Bizantolog Doç. Dr. Feridun ÖZGÜMÜŞ uzun yıllardır İstanbul'un antik dönem kalıntıları üzerine bilimsel yüzey araştırma çalışmaları yürütmektedir. Bu çalışmalar özellikle Bizans olarak adlandırılan Doğu Roma İmparatorluğu’nun günümüze çok az ulaşmış kalıntılarını tespit etmeye yöneliktir. Çalışmalar özellikle Doğu Roma İmparatorluğu yani Bizans'ın merkezi Saray Burnu yani Tarihi Yarımada üzerinde yürütülür. Yarımada son 50 yıldır Turizm’in etkisi ile de denetimsiz olarak çok hızlı bir değişim ve dönüşüm geçirir. Bu değişim sırasında yeni yapılan binalar antik dönem kalıntılarının üzerinde yükselir. Birçok önemli kalıntı yok olmakla birlikte bir kısım önemli kalıntı ise yapılan binaların bodrum katında ya da temel seviyesinde korunur. Korunan bu kalıntılar küçükte olsa İstanbul'un erken dönem kültürünü anlatmada önemli ipuçları sunar ve bu izler üzerinden bir kentin tarihi yazılır. Feridun Özgümüş İstanbul'un geriye kalan son kalıntılarının izinde kentin geçmişini bulan önemli bir bilim insanı ve bu yolculuğuna bizi de davet ediyor.


  Guzergah

   

  Soğanağa İşmerkezi, Antik Otel, Aydın Saray Apartmanı altındaki Roma Kalıntıları, Yüceller İş Merkezi altındaki kalıntı, Kafar Han, Şerefiye Sarnıcı, Peykhane Sokak Peykhane Eczanesi altındaki kalıntı, Terzioğlu Halıcılık, Aygır Deposu’ndaki Bizans Sarayı Alt Yapıları, Başdoğan Halıcılık, Sedir Halıcılık, Pantokrator Sarnıcı, Kadir Has Üniversitesi’ndeki Sarnıc, Pulkheriana Sarnıcı - Sultan Sarnıcı.

  İçerikler

  Buluşma Yeri ve Saati: Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önü saat 08.30 

  Taksim AKM önü saat 09.00

  Fiyata dâhil hizmetler: Uzman rehberlik, sabah kahvaltılık poğaça, kilise ve camilerdeki bağışlar, öğle yemeği, çay ikramı, müze giriş ücretleri.

  Hediyemiz: Tur bilgi notları

  İptal Koşulları

   

   

  • Rezervasyonun kesinleşmesi için tur katılım bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.

  • Tur tarihine 5 gün kala yapılan iptallerde, tur bedelinin %50’si iade edilir. Son 3 gün yapılan iptallerde, katılımcının hakkı saklı kalır ve herhangi bir iade yapılmaz.

  • Tur tarihine 3 günden az zaman kalan durumlarda ise, herhangi bir iade yapılmaz ve geçerliliğini yitiren ödeme, katılımcıya herhangi başka bir tur için hak kazandırmaz.

  • Mücbir nedenlerden dolayı (hava, yol koşulları vs.) yapılamayan ya da eksik yapılan gezilerden Antonina Turizm sorumlu tutulamaz.

  • Günübirlik turlarımızda 07-12 yaş grubu için indirim uygulanmamaktadır.  

   

  Uçak ve Visa

  Oteller

  Yorumlar

  Okuma Listesi

  Sosyal Ağ

   
  AKTÜEL ARKEOLOJİ TRAVEL 0212 244 25 02, info@aktuelarkeolojitravel.com Ana Sayfa | Kurumsal | İletişim