• DOĞU AKDENİZ  

   

  Tur Takvimi Çok Yakında Duyurulacaktır

  1150.00 TL


   
  “DOĞU AKDENİZ”
  Kültür Turu

  Uzman rehber eşliğinde…

  ADANA – TARSUS – MERSİN – SİLİFKE – TAŞUCU – UZUNCABURÇ
  NARLIKUYU – KIZKALESİ – KARATEPE – ASLANTAŞ – İSKENDERUN
  ANTAKYA - TİTUS TÜNELLERİ – SAMANDAĞ – VAKIFLI

  Lezzetlerini, efsanelerini, tarihini ve doğal güzelliklerini unutamayacağınız bir serüven sizi çağırıyor… Şahmeran’ın öyküsü, St. Paul’un doğduğu topraklar… Yörük Kültürü’nün izleri, Kilikya’nın kentleri… Dinlerin kesişme noktası Antakya (Ezan – Çan – Hazan)

  16–20 Şubat 2013 / 4 gece 5 gün


  Guzergah

   

  1.Gün             16 Şubat 2013, Cumartesi

  İSTANBUL – ADANA – TARSUS – MERSİN

  İstanbul Atatürk Havaalanı İç Hatlar Terminali’nde THY kontuarı önünde saat 05.15’de buluşuyoruz. Bilet işlemlerinden sonra, Türk Hava Yolları’nın TK 2454 sayılı uçuşu ile saat 06.30’da Adana’ya hareket ediyoruz. 1,5 saat sonra Adana’ya varıyoruz.  Adana şehir merkezinde; Romalılar döneminden kalan Taş Köprü’yü, Adana Müzesi’ni, Büyük Saat, Küçük Saat, Ulu Camii ve Türkiye’nin en büyük camilerinden biri olan Sabancı Camii’ni ziyaret ediyoruz. Adana’dan ayrılıyor ve yarım saat sürecek yolculukla Tarsus’a ulaşıyoruz. Tarsus’da; Kleopatra Kapısı, Antik Roma Yolu ve Nusrat Mayın Gemisi’ni göreceğiz. Ardından, Tarsuslu St. Paul’un doğduğu düşünülen evi ve suyu kutsal sayılan kuyusunu görüp tarihi Tarsus evleri arasında yapacağımız kısa yürüyüşle bugünkü programımızı tamamlıyoruz. Akşamüzeri otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

   

  2. Gün                       17 Şubat 2013, Pazar

  MERSİN – SİLİFKE – TAŞUCU – UZUNCABURÇ

  Kahvaltımızın ardından otelden ayrılıyoruz. Silifke’ye doğru yol alırken, Akdeniz coğrafyası ve Yörük Kültürü hakkında alacağımız bilgiler ile Taşucu’na ulaşıyoruz. İlk gezi noktamız, küçük ama önemli eserlere sahip Amphora Müzesi. Sahil kenarında kısa bir çay molasının ardından halk arasında Meryemlik olarak bilinen Azize Tekla (Aya Tekla) Mağarası’na gidiyoruz. Daha sonra yoğurdu ile türkülere konu olan Silifke’ye ulaşıyoruz. İlk olarak Silifke Kalesi’ni gezip, kenti kuşbakışı izliyor, Göksu Nehri ve Taş Köprü’yü gördükten sonra yöreye özgü sıkma (börek) ile öğle yemeğimizi yiyoruz. Antik Imbriogon (Demircili) şehrinin soylularına ait anıtmezarları görüp, Diocaesareia Antik Kenti’ne – (Olba Rahip krallığı başkenti ) gidiyoruz bugünkü adıyla Uzuncaburç. Yöre halkı burası için “doğanın susup tarihin konuştuğu yer” diyor. Bu güzel ören yerinden sonra akşam yemeğimizi deniz kenarında yiyor ve otelimize geri dönüyoruz.

   

   

  3. Gün                       18 Şubat 2013, Pazartesi

  KANLIDİVANE – KIZKALESİ – NARLIKUYU – CENNET CEHENNEM

  Bugün kahvaltı sonrası çok güzel bir coğrafya içinde yolculuk edeceğiz. İlk olarak Kanlıdivane, (Kanytelleis) ören yerine gidiyoruz. Bir obruk içerisine kurulmuş olan nekropol alanında, güneş ışıklarının yansımasıyla ilginç görüntüler oluşturan Adam Kayaları göreceğiz.  Ardından yolumuza devam ediyor ve Ayaş (Elaussia Sebaste) antik kentini de gezdikten sonra, Kızkalesi (Korykos)’ne ulaşıyoruz. Narlıkuyu’ya gidip Zeus’un kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia’yı kumru ve keklikler arasında tasvir eden Üç Güzeller Mozaiği’ni görüyoruz. Tanrı Zeus’un ağzından alevler çıkaran yüz başlı canavar Typhon’u yenerek içine hapsettiği Cehennem çukurunu ve Akdeniz sıcağında kısa bir yürüyüşle serinleyeceğimiz Cennet çukurunu geziyoruz. Son olarak astım hastalığına iyi geldiği söylenen, ilginç sarkıt ve dikitleriyle dikkat çeken Dilek-Astım Mağarası’nı gezip Kızkalesi’nden Erdemliye, Narlıkuyu’dan Göksu Deltası’na kadar geniş bir coğrafyayı izleyeceğimiz molanın ardından otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

   

  4. Gün                       19 Şubat 2013, Salı

  KARATEPE – ASLANTAŞ - PAYAS SOKULLU KÜLLİYESİ – ANTAKYA – HARBİYE

  Sabah kahvaltısının ardından Mersin’den ayrılıyoruz. Geç Hitit Dönemi için önemli bir merkeze, Karatepe’ye gidiyoruz.  Burada bulunan Finike yazıları sayesinde Hitit hiyeroglifleri çözümlenmiş ve bir döneme ışık tutmuş Aslantaş’ı geziyoruz. Ardından İskenderun’a hareket ediyor ve Payas’taki Mimar Sinan eseri olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ne ulaşıyoruz. Bünyesinde; han, imaret, çifte hamam, cami ve medrese barındıran külliyeyi geziyor ve Antakya’ya gidiyoruz.  Antakya’ya vardığımızda ilk olarak Ulu Cami’yi görüp, Antakya’ya özgü yöresel tatlardan el işlerine kadar ürünlerin satıldığı Uzun Çarşı’da alışveriş için serbest zaman alıyoruz. Alışveriş molasından sonra şelaleleriyle ünlenmiş ve Daphne’nin mitolojik öyküsüne ev sahipliği yapan Harbiye’ye gidiyoruz. El tezgâhlarında üretilen ipek dokumalardan, sabun ve yöresel ürünlerin çeşitlerinden bulabileceğiniz Harbiye’den sonra otelimize gidiyoruz.

   

  5. Gün                       20 Şubat 2013, Çarşamba

  ANTAKYA –SAMANDAĞ – TİTUS TÜNELLERİ – VAKIFLI

  Bugün Antakya çevresini dolu dolu gezeceğiz. İlk olarak Samandağ / Çevlik Titus Tüneli, Beşikli Kaya Mezarları’nı gezip Türkiye’deki tek Ermeni köyü olma özelliğini taşıyan Vakıflı’ya gidiyoruz. Portakal ağaçları arasında Arnavut kaldırımlı sokaklarda gezeceğimiz bu köy, turunç reçelleri, nar ekşisi, organik şarapları, incirden yapılan boğma rakısı, mersin meyvesinden yapılan likörü ve birçok ilginç görüntüyle hoş vakit geçirmemizi sağlayacak. Öğle yemeğinde, Antakya’ya özgü lezzetleri tadıyoruz. Yemek sonrasında mozaikleriyle ünlenmiş Antakya Müzesi’ni geziyoruz. Müze gezisinin ardından Antakya Havalımanı’na Türk Hava Yolları’nın TK 2255 sayılı uçuşu ile saat 18.00’de Antakya’dan ayrılıyoruz. Saat 19.45’de İstanbul Atatürk Havaalanı’na varıyoruz, başka bir seyahatte bir araya gelmek üzere vedalaşıyoruz.

  İçerikler

   

  Fiyat:

  Çift kişilik odada kişi başı    : 1150 TL

  Tek kişilik oda farkı             :    350 TL

  0–6 yaş çocuk fiyatı             :    650 TL

  7–12 yaş çocuk fiyatı           :    850 TL

                           

   

  Fiyata dâhil olan hizmetler:

  * Bölgeyi uzman rehber eşliğinde gezme

  * Otellerde 4 gece konaklama açık büfe kahvaltı + akşam yemeği konaklama

  * Narlıkuyu’da akşam yemeği

  * Seyahat sigorta paketi. (65 yaş üzeri misafirlerimize sigorta sürpirim farkı yansıtılacaktır.)

  * Otobüsteki ikramlar                                 

  * Bilgi notları

  * Otoban-otopark ücretleri

                         

  Fiyata dâhil olmayanlar:

  * Öğle yemekleri ve otel ekstraları

  * Müze ve ören yeri giriş ücretleri

  * İstanbul – Adana // Antakya-İstanbul gidiş dönüş uçak biletleri

             

   

  Notlar:

  * Tura son kayıt tarihi 01 Şubat 2013 Cuma günüdür.

  * Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur katılım sözleşmesi” imzalanması gerekmektedir.

  * Mücbir sebepler dışında “Tur Katılım sözleşmesi”ndeki iptal-iade koşulları geçerlidir.

  * Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında kalmak koşulu ile geçerlidir.

  *65 yaş üzeri misafirlerimizin sigortadan oluşan sürprim farkı fiyata yansıtılacaktır.

  *Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir. Turumuz en az 16 yetişkinin katılımı ile gerçekleşecektir.

  *Araçlarımızda koltuk numarası özel bir sağlık problemi olmadıkça kayıt sırasına göre verilmektedir.

  *Acentemiz zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.

  * Tüm turlarımızda kokartlı profesyonel turist rehberi yer almaktadır.

  Uçak ve Visa

  Oteller

  Yorumlar

  Okuma Listesi

  Sosyal Ağ

   
  AKTÜEL ARKEOLOJİ TRAVEL 0212 244 25 02, info@aktuelarkeolojitravel.com Ana Sayfa | Kurumsal | İletişim