• BİR ANADOLU UYGARLIĞI KARYA  

   

  Tur Takvimi Çok Yakında Duyurulacaktır

  800.00 TL


   


  Guzergah

   

  Karya Uygarlığı Üzerine Kitaplarıyla Bilinen Araştırmacı Arkeolog Canan Küçükeren Eşliğinde Anadolu Uygarlığı’nın Zarif Rengi Karya Turu

   

  Mausoleion – Milas Gümüş Kesen Anıtı – Labranda – Stratonikeia – Lagina – Alinda Alabanda - Euromos

   

  1. Gün       28 Mart 2013, Perşembe

  Öğle saatlerine doğru havalimanında buluştuktan sonra aracımıza binip Bodrum’un antik çağ zenginliklerine dokunmak için Myndos Kapısı’ndan şehre giriş yapıyoruz. Günümüze kadar ulaşmış şehir duvarlarının en iyi korunmuş bölümü olan ünlü Myndos kapısı Büyük İskender’in Asya seferinde büyük çatışmaların yaşandığı bir noktadır. Buradan dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozalesi’ne (Mausoleion) gidiyoruz. Antik Anadolu mimarisini temsil eden yapı Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Öneminden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir. Bu muhteşem yapıyı gezdikten sonra öğle yemeği için şehir merkezine gidiyoruz. Yemeğin ardından dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne gidiyoruz. Burada başta dünyanın en eski batığı olmak üzere dünya denizcilik kültürüne ait sualtından çıkartılmış birbirinden değerli eserleri göreceğiz. Gezimizin ardından müzenin eşsiz manzarasının keyfini hep birlikte yaşayacağız. Gün batımında antik dönemde Bodrumluların sanatla buluştuğu antik tiyatroya giderek hem Bodrum’u seyredeceğiz hem de fotoğraf çekme şansını yakalayacağız. Konaklama Bodrum’daki otelimizde.
   

  2. Gün       29 Mart 2013, Cuma

  Kahvaltımızın ardından Milas’a gidiyoruz. Antik Çağın en zengin topraklarından Milas’ta Gümüş Kesen Anıtı’nı göreceğiz. Mozolenin küçük bir kopyası olan Gümüşkesen Anıtı, M.S. 2.yüzyıla tarihlenir. Gümüşkesen Anıtı’nın ardından Milas Arkeoloji Müzesi’ne giderek bölgenin arkeolojik zenginlikleri bir arada göreceğiz. Günün en vurucu gezi noktası Anadolu’da yüzyılın arkeolojik buluşu olan Hekatomnos Lahtinin bulunduğu Uzunyuva. Burada Karya Kralı Hekatomnos’a ait mezar alanını göreceğiz. (Alanda çalışmalar devam ettiği için içeri giriş bulunmamaktadır. ) Yüzyılın arkeolojik buluşunun ardından Milas'tan Labranda'ya giden kutsal yolun başlangıcında yapılmış Baltalı Kapı’ya gidiyoruz. İsmini üzerine yontulmuş çift ağızlı baltadan alan kapıyı fotoğrafladıktan sonra öğle yemeğinde Milas’ın meşhur köftesinin tadına bakıyoruz. Yemeğin ardından Karyalılar için  önemli bir Kült merkezi olan Labranda antik kentine gidiyoruz. Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden birisi olan Labranda’yı, çam ve çınar ağaçları arasından yürüyerek gezeceğiz. Konaklama Bodrum’daki otelimizde.
   

  3. Gün   30 Mart 2013, Cumartesi

  Kahvaltımızın ardından Bodrum’un Mumcular beldesine giderek çömlek yapımı hakkında bilgiler alarak, çömlek yapmayı deneyeceğiz. Hekate ve Zeus’a ithaf edilmiş iki büyük kutsal alana sahip tek şehir devleti olan Stratonikeia antik kentine gidiyoruz. Taş döşeli ve kaldırımlı sokaklarında yürüyerek gezeceğimiz antik kentin ardından Karialıların önemli kült merkezi olan Lagina antik kentine gideceğiz. Seleukos kralları büyük imar çalışmaları ile Lagina kutsal alanını dini merkez ve buraya 11 km. uzaklıktaki Stratonikeia kentini de bölgenin siyasi merkezi yapmışlardır. Lagina’da ve Stratonikeia duvarlarında halen mevcut olan yazıtlardan öğrendiğimize göre, bu iki kent birbirlerine kutsal bir yol ile bağlanmıştır. Lagina kutsal alanında yapılan arkeolojik kazılar, Türk bilim adamları tarafından yürütülen ilk kazılar olması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kazıları Türk arkeolojisinin önemli isimleri olan Osman Hamdi Bey ve Halit Ethem Bey yürütmüştür. Akşam Milas’ta konaklıyoruz.
   

  4. Gün      31 Mart 2013, Pazar

  Milas’taki otelimizde aldığımız kahvaltının ardından Alinda antik kentine gidiyoruz. Karya tarihinde çok önemli dönemeçlerin yaşandığı Alinda büyük çalkantıların başkentidir.  Karya yönetiminin iç kargaşaları arasında sürgüne giden Kraliçe Ada’ya ev sahipliği yapan kent, İskender’i surlarının dışında durdurmayı başarmıştır. Fakat Kraliçe Büyük İskender ile anlaşmaya giderek kenti teslim etmiş, böylece Karya'yı tamamen fethettikten sonra ülkenin yönetimini Prenses Adaya vermiş ve seferine devam etmiştir.
   

  Bu önemli kentin ardından bir başka Karya kentine Alabanda’ya gidiyoruz. Byzantion'lu Stephanos'un bildirdiğine göre şehir bu ismi kral Kar, oğlu Alabandros'un at yarışı kazanması üzerine vermiştir. Alabandalıların büyük bir zenginliğe sahip olduğunu, lüks içinde yaşadıklarını ve şehirdeki bütün kızların harp çaldıklarını Strabon'dan öğreniyoruz. Turumuzun bitiminde ise Anadolu’nun en görkemli ve iyi korunmuş tapınaklarından biri olan Euromos Zeus Tapınağı’na gidiyoruz. Arkaik çağdan asıl tapınağın yıkılması ile M.S. 2. Yüzyılda, yani Roma İmparatorluk çağında yeniden inşa edilen yapının sütunları şehrin farklı aileleri tarafından yaptırılmıştır. Örneğin 5 sütunda adak yazıtlarında fizikçi Menekrates ve kızı Tryphania'nın ismi yazılıdır. Akşam yemeğinin ardından Bodrum Havalimanına gidiyoruz.

  İçerikler

   

  Fiyat:

  Çift kişilik odada kişi başı    : 800 TL

  Tek kişilik oda farkı             : 100 TL

   

  Fiyata dâhil olan hizmetler:

  * Otellerde 3 gece konaklama

  * Otelde alınacak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği

  * Bölgeyi Arkeolog Canan Küçükeren eşliğinde gezebilme farkı

  * Gezi boyunca konforlu araç ile ulaşım.

  * Araçtaki ikramlar

  * Otoban ve otopark ücretleri

  * Bilgi notları

   

  Fiyata dâhil olmayanlar:

  * Öğle yemekleri

  * Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri

  * İstanbul/Bodrum - Bodrum/İstanbul uçak biletleri

   

  Uçuş bilgileri:

  Gidiş: 28 Mart 2013 / İstanbul Atatürk Havalimanı THY - saat: 09.40 sefer no: TK 2504

  İstanbul –Bodrum

  Dönüş: 31 Mart 2013 / Milas - Bodrum Havalimanı THY – saat: 22.45 sefer no: TK 2525

  Bodrum-İstanbul

  *Farklı şehirlerden gelecek arkeoloji tutkunu misafirlerimizle Milas - Bodrum Havalimanında buluşacağız.

   

  Tur Rehberi Hakkında:

  Canan Küçükeren, 15 senedir Bodrum’da yaşayan bir araştırmacı arkeolog ve profesyonel rehberdir. Yıllardır antik dünyanın yedi harikasından birini barındıran Halikarnassos’un başkent olduğu Karia Uygarlığını araştırmaktadır. Bu konuda yazdığı dört Kitabı ve birçok makalesi bulunmaktadır. Bu kitaplardan bazıları

  - Güneybatı Anadolu Karya Uygarlığı

  - Ege’de bir Anadolu Uygarlığı Karia

  - Karia Efsaneleri

  Uçak ve Visa

   

  Uçuş bilgileri:

  Gidiş: 28 Mart 2013 / İstanbul Atatürk Havalimanı THY - saat: 09.40 sefer no: TK 2504 İstanbul –Bodrum

  Dönüş: 31 Mart 2013 / Milas - Bodrum Havalimanı THY – saat: 22.45 sefer no: TK 2525 Bodrum-İstanbul

  *Farklı şehirlerden gelecek arkeoloji tutkunu misafirlerimizle Milas - Bodrum Havalimanında buluşacağız.

  Oteller

  Yorumlar

  Okuma Listesi

  Sosyal Ağ

   
  AKTÜEL ARKEOLOJİ TRAVEL 0212 244 25 02, info@aktuelarkeolojitravel.com Ana Sayfa | Kurumsal | İletişim