• Göbekli Tepe  

   

  Tur Takvimi Çok Yakında Duyurulacaktır

  550.00 TL


   
  GÖRÜLMEYE DEĞER YERLER DİZİSİ İNSANLIĞIN EN ESKİ ANITI: GÖBEKLİ TEPE

  Türkiye’nin güneydoğusunda, Şanlıurfa ilinin yakınlarında yaklaşık 800 metre yükseklikteki bir tepenin yamacında yer alan Göbekli Tepe’de, etkileyici biçimde dairesel yapılmış anıtsal taş yapılarda 1995 yılından beri kazı çalışmaları sürdürülmektedir. Çapları 20 metreye kadar ulaşan bu yapılar, oldukça büyük T-şeklinde kireçtaşı sütunlarla tamamlanmıştır. Genellikle bir dairenin ortasına iki sütun yerleştirilmiştir. Bu sütunlar da benzer fakat genellikle duvarlarla bağlantılı olan aynı biçimdeki daha küçük sütunlarla çevrelenmiştir ve bir yapı olarak Temenos izlenimi vermektedir. Besin üretiminin olmadığı toplum düzeninden tarım toplumuna geçiş ilk olarak Yakın Doğu’da çanak çömleksiz Neolitik Dönem’de gerçekleşti. Bu geçiş, buzul çağının sona erişinin hemen arkasından, MÖ 10. ve 8. bin yıl aralığında oldu. Kuşaklar boyunca arkeologların kafasını meşgul eden ana sorulardan biri şuydu; Neden insanlar öncelikle avcılığı ve toplayıcılığı bırakarak hayvan ve bitkileri evcilleştirmeye başladı? Diğer bir deyişle neden Neolitik Devrim gerçekleşti? Göbekli Tepe’deki yeni araştırmalar, bu konu üzerine genel olarak kabul edilen düşüncelere kıyasla farklılık gösteren yorumlara neden olan bulgular ortaya çıkarmıştır.


  Guzergah

  1.Gün  14 Aralık 2013, Cumartesi
  Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve Edessa Mozaikleri
   
  Öğle saatlerinde havalimanında buluştuktan sonra aracımıza binip öğle yemeği için şehir merkezine gidiyoruz. Öğle yemeğinden hemen sonra Şanlıurfa Arkeoloji müzesine gidiyoruz.Rehberimiz Arkeolog Nükhet Everi’nin detaylı anlatımları ile Atatürk ve Birecik barajı kurtarma kazılarından, çevre yerleşimlerden ve Göbekli Tepe’den gelen arkeolojik eserleri hep birlikte inceliyoruz. Göbekli tepe’nin totemiyle karşı karşıya geliyor ve bilinmeyeni çözmeye çalışıyoruz. Müze ziyaretimiz sırasında birbirinden özel eserler arasında özellikle “Dünyanın bilinen en eski insan heykelinin” dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz. Müze ziyaretimizin ardından son yıllarda kentsel dönüşüm kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde bir bölümü meydana çıkarılan Edessa nekropolündeki, Edessa antik özgün kaya mezarlarını gezeceğiz. Triton kabartmalı bir mezarı ve taban mozaiği yakın zamanda kaldırılan diğer bir kaya mezarını yakından inceleyeceğiz.

  Daha sonra Balıklı göle ulaşacağız. Rızvaniye Camii revakında, Urfa kalesindeki çift sütunu gören bir açıdan balıklı göl ve Hz. İbrahim öyküsünü dinledikten sonra, duvarında “Ey Ateş! İbrahim Üzerine Serin ve Selamet ol” ayetinin yer aldığı Halil-ur Rahman Camii’nin önünden göldeki balıkların fotoğrafını çekip, Ayn-Zeliha gölünün yakınından geçerek, Urfa kalesine ulaşacağız. Kalede Aftuha tarafından kraliçesi Şalmat için diktirilen iki adak sütunu arasından kuşbakışı olarak balıklı göl ve çevresinin olağanüstü güzellikteki manzarasını seyredecek, ana kayanın kesilmesiyle oluşturulan görkemli hendeğin paralelinde  kale içini gezeceğiz. Daha sonra, Hz. İbrahim’in doğduğu mağarayı gördükten sonra Sipahi pazarında rengarenk dokumalarla karşılaşacağız ve hemen bitişiğinde Behram Paşa tarafından yaptırılan tarihi Gümrük hanında yüzlerce yıllık çınar ağaçlarının gölgesinde otantik ortamda menengic kahvesi içeceğiz. Hanın revaklarını seyrederken, Kazancı Bedih in yanık sesiyle Şener Şen’e söylediği Urfa türküsünü duyar gibi olacağız. Dileyen misafirlerimize kente özgü hediyelik eşyaları almak için serbest zaman sunulacak. Serbest zamanın ardından şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz, akşam yemeğimiz sıra gecesi eşliğinde olacak.
   
   
  2. Gün 15 Aralık  2013, Pazar
  Göbekli Tepe – Harran
  "Göbekli Tepe dikilitaşlarında gün ışığını” karşılıyoruz.
   
  Dünyanın ilk tapınağı ve onun 13 bin yıl öncesinden gelen gizemini ve bizlere sunduğu tüm güzelliği hissetmek için günün ilk ışıklarıyla Göbekli Tepe’deyiz. Dünyanın en eski anıtı olarak bilinen GÖBEKLİ TEPE' ziyaretimizde, günümüzden yaklaşık 13 bin yıl öncesine bir zaman yolculuğu gerçekleştiriyoruz ve insanoğlunun yaptığı ilk tapınakları hep birlikte inceliyoruz. Tüm dünyanın yakından ilgilendiği Göbekli Tepe’nin detaylarını ve bilinmeyenlerini Rehberimiz Arkeolog Nükhet Everi den dinliyoruz. Kazılar sırasında bulunan eserleri ve yeni araştırmalar ışığında elde edilen bulguları ve Göbekli Tepe üzerine düşünceleri hep birlikte tartışıyoruz. 
   
  Göbekli Tepe’de gerçekleştirdiğimiz gezimizin ardından bu özel, özel olduğu kadar önemli alanı fotoğraflıyoruz. Böylelikle hem gezimiz sırasında rahat bir şekilde anlatımlara katılabilecek hem de fotoğraf için daha rahat bir süre kazanacağız. (Dileyen misafirlerimiz alanda meditasyon ve yoga yapabilir.) 
   
  Öğleden sonra yolların kesiştiği yer anlamına gelen adı beş bin yıldan beri değişmeyen Harran’a gidiyoruz. Dört bucuk kilometre uzunluğundaki sur duvarının ayakta duran Halep kapısı bizi karşılıyor. Rengârenk giysiler içinde yerel kıyafetli güler yüzlü insanlarıyla yaşayan müze görünümündeki Harran’ın konik kubbeli evlerini geziyoruz. Hediyelik eşyaların satıldığı evlerde yerel kıyafetler giyip fotoğraf çekebileceğiz. Buradan ayrılmadan önce mırra içmeyi ihmal etmiyoruz. Daha sonra Harran höyüğünün yanından geçip, Cennet ve Cuma Cami adlarıyla anılan Anadolu’nun en zengin taş süslemeli, Anadolu’nun ilk anıtsal, Anadolu’nun ilk revaklı avlulu ve şadırvanlı camii olan Harran Ulu Camiinin heybetiyle büyüleniyoruz. Ulu camiinin, savaşlar sonrası yapılan barış antlaşmalarında şahit tutulan ay tanrısı Sin tapınağı üzerine yapılıp yapılmadığı ve Harran okulunun mevcut kalıntıların neresinde olması gerektiğini meraklı gözlerle araştırıyoruz. Daha sonra, Sabilerin tapınağı üzerine inşa edildiği antik yazarlar tarafından söylenen 3 katlı 150 odalı İç Kale (Kale-Saray)’yı seyrediyor, onarım çalışmalarının izin verdiği oranda içini görme imkânı elde ediyoruz. Harran gezimizin ardından akşamüzeri havalimanına gidiyoruz.

  İnsanlığın en eski anıtı Göbekli Tepe’yi en doğru isimlerden detaylı dinledikten sonra, zihnimizde Anadolu’nun neolitik dönemini öğrenmek için yeni keşif rotaları oluşuyor. Bir sonraki arkeoloji turumuzda bir araya gelebilmek dileğiyle. 
   

   

  İçerikler

  Fiyat:
  Çift kişilik odada kişi başı : 550 TL
  Tek kişilik oda farkı :    75 TL
  0-6 yaş çocuk fiyatı : 300 TL
  7-12 yaş çocuk fiyatı : 400 TL
   
  Fiyata dâhil olan hizmetler:
  * Manici Konağında bir gece konaklama
  * Gezi boyunca konforlu araç ile ulaşım.
  * Sıra Gecesi
  * Araçtaki ikramlar 
  * Seyahat sigorta paketi. (65 yaş üzeri misafirlerimize sigorta sürpirim farkı yansıtılacaktır.)
  * Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri 
  * Otoban ve otopark ücretleri
  * Bilgi notları
   
  Fiyata dâhil olmayanlar:
  * Öğle yemekleri ve otel ekstraları
  * Kişisel Harcamalar
  * İstanbul/Şanlıurfa - Şanlıurfa/İstanbul uçak biletleri
   
  Uçuş bilgileri:
  Gidiş: 2 Kasım 2013 / İstanbul Atatürk Havalimanı THY - saat: 09.30 İstanbul – Şanlıurfa
  Dönüş: 3 Kasım  2013 / Şanlıurfa Havalimanı THY - saat: 19.25 Şanlıurfa - İstanbul
  *Farklı şehirlerden gelecek arkeoloji tutkunu misafirlerimizle Şanlıurfa Havalimanında buluşacağız.
   
   
  Notlar:
  * Tura son kayıt tarihi ...... 2013 Cuma günüdür.
  * Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelinmesi rica olunur.
  * Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır. Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur katılım sözleşmesi” imzalanması gerekmektedir. 
  * Mücbir sebepler dışında “Tur katılım sözleşmesi”nde yer alan iptal-iade koşulları geçerlidir.
  *  65 yaş üzeri misafirlerimizin sigortadan oluşan sürprim farkı fiyata yansıtılacaktır.
  * Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir. Turumuz en az 16 yetişkin misafirin katılımı ile gerçekleşir.
  * Araçlarımızda koltuk numarası özel bir sağlık problemi olmadıkça kayıt sırasına göre verilmektedir.
  * Acentemiz zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.
  *  Tüm turlarımızda kokartlı profesyonel turist rehberi yer almaktadır.
   
  Okuma Listesi
  KlausSchmidt, Göbekli Tepe, Aktüel Arkeoloji Dergisi 26,2012.
  KlausSchmidt, Göbekli Tepe, ActualArchaeology Magazine Anatolia 2, 2012.
  KlausSchmidt, Göbekli Tepe- En Eski Tapınağı Yapanlar, Arkeoloji Sanat Yayınları, 2006.
  Mehmet Özdoğan, HaraldHauptman, Nezih Başgelen, Köyden Kente Yakındığu'da İlk Yerleşimler,  Arkeoloji Sanat Yayınları, 2003.
  KlausSchmidt, FrühneolithischeZeichenvom Göbekli Tepe- İlk Neolitik Göbekli Tepe Betimleri, TÜBAR- AR -7, 2004.
  Eyüp Buçak, KlausSchmidt, Dünyanın En Eski Heykeli, Atlas, 2003.
   

  Uçak ve Visa

  Uçuş bilgileri:
  Gidiş: 2 Kasım 2013 / İstanbul Atatürk Havalimanı THY - saat: 09.30 İstanbul – Şanlıurfa
  Dönüş: 3 Kasım 2013 / Şanlıurfa Havalimanı THY - saat: 19.25 Şanlıurfa - İstanbul
  *Farklı şehirlerden gelecek arkeoloji tutkunu misafirlerimizle Şanlıurfa Havalimanında buluşacağız.
   

  Oteller

  Manici Konağında bir gece konaklama 

  Otel hakkında detaylı bilgi için: http://www.maniciurfa.com/narliev.htm

  Yorumlar

  Okuma Listesi

  -- Klaus Schmidt, Göbekli Tepe, Aktüel Arkeoloji Dergisi 26,2012.

  -- Klaus Schmidt, Göbekli Tepe, Actual Archaeology Magazine Anatolia 2, 2012.

  -- Klaus Schmidt, Göbekli Tepe- En Eski Tapınağı Yapanlar, Arkeoloji Sanat Yayınları, 2006.

  -- Mehmet Özdoğan, Harald Hauptman, Nezih Başgelen,Köyden Kente Yakındığu'da İlk Yerleşimler,  Arkeoloji Sanat Yayınları, 2003.

  -- Klaus Schmidt, Frühneolithische Zeichen vom Göbekli Tepe- İlk Neolitik Göbekli Tepe Betimleri, TÜBAR- AR -7, 2004.

  --  Eyüp Buçak, Klaus Schmidt, Dünyanın En Eski Heykeli, Atlas, 2003.

  Sosyal Ağ

  Dosyalar (1)

   
  AKTÜEL ARKEOLOJİ TRAVEL 0212 244 25 02, info@aktuelarkeolojitravel.com Ana Sayfa | Kurumsal | İletişim