• Sfenkslerin Koruduğu Başkent
  HATTUŞAŞ  

   

  Tur Takvimi Çok Yakında Duyurulacaktır

  690.00 TL


   

  GÖRÜLMEYE DEĞER YERLER DİZİSİ 02 

  SFENKSLERİN KORUDUĞU BAŞKENT: HATTUŞAŞ

  Yazılı kaynaklara göre, kökeni aslında Kuşar kentinde olan Hitit hanedanlığının ilk resmi kralı olan I. Hattuşili, MÖ 1650’de Boğazköy’deki yerleşimi kendine başkent olarak seçer. Hattuşalı anlamına gelen bir ismi kendine seçen kral, artık Hititlerin Hattuşa’sı olan kentte, Orta Anadolu’da ilk kez bu kadar güçlü bir devletin kuruluşunu ilan eder. Hitit egemenliğinin ilk yüzyılında sadece gelecekteki anıtsallığa işaret eden nitelikte ve şehrin tümünü kapsayan bir sur sistemi ile onunla ilişkili olan büyük bir buğday ambarı yapılır. Yerleşimin fiziki yapısında gelişmelerin yavaş ilerlemesine rağmen, kral I. Hattuşili ile kullanılmaya başlanan çivi yazısıyla birlikte hem kentin hem de Hitit kültürünün dini, siyasi ve idari kuralları koyulmaya başlanır. Günümüzden yaklaşık olarak 3 bin 600 yıl önce Anadolu’nun tam ortasında kurulan bu büyük imparatorluğun bize bıraktığı muhteşem kalıntılar içinde hem baharın havasını hem de İç Anadolu’nun güzelliğini yaşayabileceksiniz.  Guzergah

  -- Cuma: İstanbul Havaalan'ından Merzifon Havaalanı'na uçuş ve Çorum'da konaklama,

  -- Cumartesi: Sabah kahvaltısı, Hattuşaş'ı ziyaret. Gastronomi gezisi içerisinde düzenlenmiş Çorum'un geleneksel ev yemekleri. Akşam konaklama Çorum'da.

  -- Pazar: Pazar kahvaltısı, Çorum Arkeoloji Müzesi ziyareti, Çorum'da serbest zaman ve fotoğraf çekimleri, Alaca Höyük'ü ziyaret ve ardından İstanbul'a dönüş için hareket.

   

  İçerikler

  HATTUŞAŞ

  Görülmeye Değer Yerler Dizisi'nde önemli bir yer edinen Hattuşaş'ı ziyaret etmek için düzenlenmiş özel bir turdur. Cuma akşamı İstanbul Havaalanı'ndan kalkan uçağımızla Merzifon Havaalanı'na ulaşıyoruz. Bir saatlik ek bir otobüs yolculuğu ile Çorum'a ulaştıktan sonra akşam konaklamamız Çorum'da. Sabah kahvaltısı sonrasında Hattuşaş'a doğru yol alıyoruz. Tura özel rehberimizle Hititlerin başkenti Hattuşaş'ı keyifle dolaşarak fotoğraf çekimi yapıyoruz. Öğlen yemeğimizi Çorum'un binyıllardır devam eden geleneksel yemeklerinden tadarak gezimize devam ediyoruz.

  Tur; keşif, arkeoloji, tarih, kültür, fotoğraf çekimi ve geleneksel yemekler ile zenginleştirilmiş özel bir tur olarak hazırlanmıştır.

  Pazar Günü Çorum Arkeoloji Müzesi, Alaca Höyük Arkeolojik alanını ziyaret ettikten sonra uçakla İstanbul'a dönüş yapıyoruz.

  • Ulaşım:  Bu tur için ulaşım minibüs, midibüs veya otobüs ile sağlanacaktır.  
  • Konaklama, Yeme-İçme : Yarım pansiyon olup, sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri tur ücretine dahildir. Yemeklerde alınan içecekler ekstradır. İlk gün sabah kahvaltısı aracımızda set menü olarak ikram edilecektir.
  • Tur Yöneticisi: Mocha Tours
  • Müze Girişleri: Gezi süresince müze girişleri için müze kart hediye edilecektir.
  • Fiyatlar: Nisan ayının ilk Cuma günü mesai saatine kadar (ulaşım, konaklama) planlanmış fiyat belirtildiği gibidir. 
  • Buluşma Bilgileri: Havaalanı
  • Sigorta: Tur süresi boyunca misafirlerimizin tümü yurtiçi seyahat sağlık poliçesi güvencesi altındaır. Sigorta bedeli tur ücretine dahildir.
   • Ücret Bilgisi: 690 TL'dir, bu fiyat nakit ve tek çekim kredi kartı için geçerlidir. Kredi kartı taksit seçenekleri için lütfen bilgi isteyiniz.
   • Tek kişi farkı ise 90.00 TL.

   • Uçak Bilgisi : Uçak bu fiyatın içerisine dahil değildir.

  Uçak ve Visa

  Oteller

  Yorumlar

  Okuma Listesi

  -- Jürgen Seeher, Hattuşa Rehberi, Ege Yayınları, 2002.

  -- Peter Neve, Hattuscha- Information, Arkeoloji Sanat Yayınları, 1985.

  -- Andreas Schachner, Hattuşa – Hitit Imparatorluğu’nun Başkenti, Aktüel Arkeoloji Dergisi 21, 2001.

  -- Ekrem Akurgal, Hatti ve Hitit Uygarlıkları, YEV, İzmir,1995.

  -- Ahmet Ünal, Hititler 1-2-3, Arkeoloji Sanat Yayınları, 2003.

  -- Metin Alparslan, Hititolojiye Giriş, TEBE, 2001.

  -- J.G.Macqueen, Hitit ve Hitit Çağında Anadolu, Arkadaş Yayınları.

  -- Asuman Albayrak, Ülkü M. Solak, Ahmet Uhri, Deneysel Bir Arkeoloji Çalışması Olarak Hitit Mutfağı, Metro Yayınları.

   

   

  Sosyal Ağ

   
  AKTÜEL ARKEOLOJİ TRAVEL 0212 244 25 02, info@aktuelarkeolojitravel.com Ana Sayfa | Kurumsal | İletişim